Kronika

Policia ushqen klandestinët sirianë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:20 - 28/11/14 |
mapo.al

klandestine sirianeKapen dhe ndalohen 50 klandestinë sirianë, që kishin hyrë në tokën shqiptare nga Greqia dhe me destinacion Malin e Zi.


Policia e Gjirokastrës ka bërë të ditur sot se, rreth orës 03:00, të mëngjesit, specialistët e Sektorit Kundër Trafiqeve të Paligjshme pas informacioneve të marra se një grup klandestinësh po udhëtonin nëpërmjet shtratit të lumit Drino në afërsi të Urës së Lumit të qytetit Gjirokastër , kanë bërë të mundur bllokimin dhe shoqërimin e 50 personave nga Siria.


Mes tyre ishin 6 gra dhe 2 fëmijë të moshës 9 e 10 vjeç, të cilët në orët e para të ditës janë shoqëruar në spitalin Rajonal Gjirokastër për ndihmë mjekësore, dhe pas marrjes së mjekimit po trajtohen me ushqim në Policinë e Gjirokastrës.Klandestinët kishin hyrë ilegalisht nëpërmjet kufirit jeshil me shtetin grek gjatë orëve të mbrëmjes, me destinacion Malin e Zi.


Uniformat blu po vijojnë punën për rikthimin e tyre në shtetin grek, pasi klandestinët kanë leje qëndrimi të shtetit grek.
CLOSE
CLOSE
Pas