Kryesore

Kjo foto ka bërë botën të përlotet… janë imazhet simbol të fëmijëve, viktima të luftës


               Publikuar në : 19:23 - 17/03/18 |
mapo.al

Siria në këto 7 vitet e fundit ka qenë zona më e nxehtë e luftës, por ngjarje të kobshme kanë ndodhur pothuaj në të gjithë globin, e në morinë e miliona viktimave një numër të konsiderueshëm e zënë padyshim fëmijët.


Pamjet nga zonat e luftës, kampet e refugjatëve, foto e të mbyturve që kërkojnë nëpërmjet detit të largohen nga zonat e zjarrit apo copëzat e mbetura nga shpërthimet, janë një realitet i dhimbshëm që shfaqet çdo ditë në media.

Nga fëmija i futur në një valixhe, teksa prindërit përpiqen të arratisen nga Ghouta, te trupi i pajetë i Alan Kurdit i gjetur në brigjet e Bodrumit në Turqi apo shpërthimi në Nicë të Francës, tregojnë tmerrin e luftës dhe vuajtjet e këtyre fëmijëve.

Fëmija në valixhe gjatë arratisjes nga Ghouta

Omran Daqneesh, i shpëtoi një bombardimi në Aleppo

Alan Kurdi, u gjet i mbytur në plazhin e Bodrumit në Turqi

Fëmija ecën këmbadorazi përpara ushtarëve në kufirin greko-turk në 2015

Kjo vajzë mbërriti në Palermo në 2015, ndërsa nëna e saj u mbyt në det

Një fëmijë që humbi jetën në sulmin në verën e vitit 206 në Nicë

Një fëmijë kamikaz në Kirkuk, kish fshehur eksplozivin poshtë fanelës së Messit

Rohingya fëmija 16 muajsh që u mbyt nga arratisja nga Bangladeshi

Murtaza fëmija që vishte një qese plastike në vend të fanelës së MessitKOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas