Bota

Kim Jong Un mahnit me pritjen madhështore homologut e tij nga Jugu
               Publikuar në : 17:07 - 19/09/18 |
mapo.al

Një pritje madhështore i ka dedikuar lideri Koreanoverior vizitës së homologut të tij nga Jugu, në Korenë komuniste.


Diktatori i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, ka rënë dakord të mbyllë një nga testet kryesore të raketave. Lajmi është bërë i ditur nga Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in pas takimit në Phenian.

BBC raporton se, dy liderët ranë dakord për të arritur denuklearizimin. Marrëveshja u përshkrua nga Kim si një “hap përpara” drejt paqes ushtarake në gadishull.

Kim tha gjithashtu se shpresonte të “vizitojë Seulin në të ardhmen e afërt” . Ai do të ishte udhëheqësi i parë i Koresë së Veriut për ta bërë këtë.

Fokusi kryesor i samitit ishte çështja e denuklearizimit. Ndërsa SHBA dhe Koreja e Veriut në terma të gjerë kanë rënë dakord të punojnë drejt këtij qëllimi, negociatat kanë ngecur. Tani, Pheniani ka kërkuar të rikonfirmojë angazhimin e saj.

Moon tha se Kim kishte “rënë dakord të mbyllë përgjithmonë testin e raketave të raketave Tongchang-ri dhe objektin e nisjes së raketave” dhe, në mënyrë kritike, se kjo do të bëhet “në praninë e ekspertëve nga vendet përkatëse” të cilët mund të verifikonin se nuk ishte më operacional.

<
>
788f0960-d899-4e8c-a4b9-6ce5c4b67c6b-Korea_Summit1 download-1-17 download-2-18 download-3-18 download-4-18 download-5-18 download-6-18 download-7-17 download-8-16 download-9-16 download-10-15 download-11-15 download-12-15 download-13-15 download-14-14 download-15-12 download-16-12 download-17-11 download-18-11 download-20-11 download-21-10 download-22-10 download-23-9 download-24-9 download-47 kim-kim korete-1


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas