fbpx

Shëndeti

Këto janë ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni kur merrni ilaçe…


               Publikuar në : 19:59 - 05/06/18 |
mapo.al

Shumë ilaçe që konsumohen para ose pas buke bëhen për të mbrojtur stomakun, por ka të tjera që duhen shmangur medoemos.


Kjo ndodh pasi ato mund të ndërpresin mënyrën se si trupi përthith disa ilaçe që në shumë raste nuk japin efekt.Disa barna janë krijuar të përthithen ngadalë, dhe disa ushqime e përshpejtojnë këtë proces.

Ndërsa disa ushqime të tjera mund të bëjnë që trupi të përthithë më shumë nga ilaçi, prandaj mund të shkaktohen efekte anësore të rrezikshme.

Kur merrni ilaçe është gjithmonë më mirë të konsultoheni me doktorin tuaj për të ditur si duhen konsumuar.

Këto janë ushqimet që nuk mund të hani kur merrni medikamente mjekësore:

1-Portokall i kuq: Statin

2-Djathë dhe mish: Antibiotikë

3-Lëngje me gaz: Ibuprofen

4-Pije alkoolike: Qetësues

5-Qumësht: Antibiotikë, Ibuprofen

6-Lakër jeshile: Warfarin

7-Çaj dhe kafe: Ilaçe që përdoren për personat e sëmurë mendorë


Etiketa: , , ,

Pas