KMR

Këto janë 9 fotografitë më misterioze në histori?


               Publikuar në : 19:19 - 21/05/18 |
mapo.al

Ka shumë mistere të pazgjidhura në botë, dhe është gjithmonë shpresa jonë që një ditë, me dozën e duhur të shkencës dhe kërkimit, ne do të mund t’i zgjidhim ato.


Megjithatë, ka shumë të ngjarë që këto pyetje të djegura gjithmonë do të mbeten pa përgjigje.

Përsa i përket këtyre mistereve, gjithçka që kemi janë fotografi që trazojnë trurin tonë, duke shpresuar se një përgjigje do të zbulojë vetveten.

Dhjetë fotografitë e mëposhtme u morën nga njerëz të zakonshëm me pajisje fotografike konvencionale dhe sigurisht nuk u redaktuan.

Dritat e luginës së Hessdalen –

Kjo foto është marrë nga një fotograf norvegjez me një ekspozim prej 30 sekondash dhe nuk është e vetmja dëshmi e ekzistencës së objekteve të çuditshme që fluturojnë mbi luginën e Hessdalen. Analiza spektrale ka treguar se ky objekt përbëhet nga hekuri, skandiumi dhe silic. Shkencëtarët ende nuk e dinë se çfarë është.

Piramidat në Hënë –

Kjo fotografi është marrë gjatë misionit “Apollo-17” dhe është në arkiv, ajo u cilësua si e tepërt. Megjithatë, pasi ekspertët punuan në kontrastin e figurës, ata panë një skicë të diçkaje të ngjashme me një piramidë. Kjo i jep shumë njerëzve një arsye për të besuar se mund të ketë piramida në Hënë.

Imazhi i zotit Goddard –

Albumi i fotografive të skuadrës së Sir Goddard që luftoi në Luftën e Parë Botërore përmban një foto të çuditshme. Pasi kjo foto u stampua, të gjithë anëtarët e skuadrës njohën një person që qëndronte në rreshtin e fundit si miku i tyre, Freddie Jackson, i cili vdiq dy ditë para se fotografia të merrej. Kjo foto është marrë në ditën e funeralit të Freddie.

Astronaut nga Solway Firth –
Jim Templeton i bëri këtë foto vajzës së tij në vitin 1964. Edhe pse ata pohojnë se nuk kishte një shpirt përreth tyre, gjatë stampimit, një figurë e dallueshme u shfaq në foton prapa kokës së vajzës. Analiza e mëvonshme të fotografisë tregoi se nuk ishte ndryshuar.
Një celular në filmin e Çaplinit –
Në vitin 2010, doli në treg një DVD me kover një frame nga filmi i Charlie Chaplin në vitin 1928 “The Circus”. Koveri i DVD tregon një grua që mban diçka në dorë që duket mrekullisht si një celular. Drejtori, George Clarke pohoi se i konsideronte këto imazhe prova të udhëtimit në kohë, por shumë skeptikë janë të sigurt se kjo e shtënë ishte thjesht një goditje e shurdhër e marketingut.
Njeriu i tankeve –
Kjo shkrepje është marrë në Pekin gjatë trazirave të vitit 1989. Një njeri i paidentifikuar mbajti kolonën e tankeve për 30 minuta, duke bllokuar rrugën e tyre me trupin e tij. Megjithëse kjo foto u shfaq në faqet e para të revistave më të famshme në botë, ende nuk njihet emri i njeriut apo çfarë i ndodhi atij.
Burri që bie –
Kjo foto është marrë nga Richard Drew në ditën e sulmit terrorist më 11 shtator. Fotografia u pa në të gjithë botën për disa orë, por shumë njerëz vunë në dukje pozicionin e çuditshëm të trupit të njeriut: ai bie pothuajse drejt, që është e vështirë. Identiteti i këtij njeriu nuk u njoh kurrë, megjithëse shumë pretendojnë të njohin të afërmin e tyre në këtë foto.
Zonja Babushka –
Më 22 nëntor 1963, në Dallas, Presidenti amerikan John F. Kennedy u qëllua për vdekje. Atë ditë, fotografët morën shumë fotografi në vendin e krimit, disa prej të cilëve tregonin një grua misterioze që mbante një aparat fotografik. Shërbimet sekrete u përpoqën ta gjurmonin atë pasi ajo mund të kishte kapur në kamera vrasjen e Presidentit. Megjithatë, ata kurrë nuk e kuptuan identitetin e saj. Kjo grua e panjohur u quajt Babushka Lady pasi ajo e mbante shaminë vetëm si gratë e vjetra ruse.
Luftëtari i Zi –
Ky objekt i paidentifikuar u kap nga sateliti në vitin 1960 dhe specialistët e NASA e quajtën menjëherë atë “Luftëtari i Zi”. Që atëherë, ky objekt misterioz është parë në shumë raste: ai vazhdon të rishfaqet dhe të zhduket nga orbita e Tokës. Shkencëtarët sugjerojnë se ky është një fragment me origjinë artificiale.
<
>
ngjarja4 ngjarja5 ngjarja6 ngjarja7 ngjarja8 ngjarja9 ngjarja5 ngjarja1 ngjarja2 ngjarja3


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas