Shëndeti

Këto 3 ushqime ju bëjnë të ndiheni gjithmonë të uritur…


               Publikuar në : 18:09 - 21/11/17 |
mapo.al

Nuk kanë kaluar as 10 minuta që jeni ngritur nga tryeza dhe sërish e gjeni veten duke pickuar ndonjë gjë të vogël në frigorifer, ndonëse porcionet që konsumuat ishin të mjaftueshme?


Nëse ju ndodh gjithmonë kjo gjë, nuk duhet të ndryshoni madhësinë e pjatës apo gotës.Por duhet të bëni edhe disa ndryshime në regjimin ushqimor të përditshëm, pasi jo çdo ushqim siguron ngopje për organizmin, edhe pse mund të jenë të shëndetshme.

1.Buka e grurit: 

Buka e grurit ka një indeks të lartë të glicemisë që shkakton çrregullim të sheqerit në gjak duke ju bërë të ndiheni më të uritur. Prandaj zëvendësoni bukën e grurit me bukë elbi, misri dhe thekre.

2. E bardha e vezës: 

Shpeshherë e shmangni të verdhën e vezës duke menduar se është armiku numër një i kolesterolit, dhe ndoshta bëni mirë, por ndryshe nga e bardha ajo arrin t’ju ngopë pasi është e mbushur me proteina dhe minerale të nevojshme.

3. Sushi:

Ushqimi tradicional japonez sushi është i pwrbwrw nga orizi i bardhw që do të thotë se karbohidratet e thjeshta kthehen shpejt në sheqer duke iu bërë të uritur përsëri. Prandaj në vend të orizit të bardhë përdorni atë kafe ose të zi./living/Pas