Politika

‘Këtë sezon nuk kishim ngjarje të rënda…’, ministri i Brendshëm, Xhafa, harron masakrën e Selenicës

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, duket se ka harruar masakrën me 8 të vrarë në Selenicë, vrasjet mafioze në Shkodër, apo krimet e tjera të ndodhura vetëm gjatë muajit gusht.

Kjo vjen pas një deklarate të habitshme të bërë sot në Vlorë, ku Xhafaj tha se, gjatë këtij sezoni turistik nuk kishte ngjarje të rënda.‘Gjatë këtij sezoni angazhuam 1000 forca policore në shërbim të qytetarëve. Ky ishte sezoni turistik pa asnjë incident të rëndë.

Ka pasur një ulje të ndjeshme të vjedhjeve në plazhe. Ne menaxhuam më mirë trafikun. Futëm komunikimin intensiv përmes konferencave javore të shtypit.

Bëmë të mundur një sistem të ri të trafikut për ta menaxhuar më mirë atë’,- tha gjatë fjalës së tij Fatmir Xhafaj.

Njësoj foli edhe pak ditë më parë edhe Edi Rama, që ‘masakra e Selenicës i prishi statistikat pozitive të krimit’.

PasPara

1 koment

 1. Cilën quan ngjarje të rëndë o z. Ministër i Brendshëm . Duhet me vra Papën apo vetë Zotin , që të të duket ty shumë e rëndë . Këto që vriten e sakatohen përditë rrugëve e qyteteve të vendit , tek cila kategori futen . Apo duhet 5-6 fishi i tyre , që të fillojë ta njejë rëndesën kandari jot ?

  O Polici Rrugore . O Mitat Tola . O Drejtor i Përgjithshëm i Policisë . O Ministër i Brendshëm . A po doni me u faru gjithë shqiptarët nga aksidentet dhe vrasjet , apo qysh .
  Ka zgjidhje , po deshët me vepru si patriotë e shqiptarë .
  Mbushini me tabela , pa përjashtim të gjithë Rrugët Hyrëse të qyteteve , ku sipas Kodit Rrugor lejohet vetëm shpejtësia 40 KM/orë . Ndërmirrni aksionin kombëtar për të evidentuar tabelat e shpejtësisë në gjithë rrugët e vendit , duke hequr absurditete të tepërta dhe duke vendos ato të duhurat të neviojshme ( jo tabela kot , me mbush xhepa policash rrugorë hajdutë ) .
  Bombardojeni këtë popull për dy javë me njoftime e informacione në TV , Radio , fletë palosje e broshura , ku ti spjegohet dhe informohet se :
  1.Po tejkaloi shpejtësinë e vendosur në tabela më tepër se 10 Km/orë karshi asaj që tregohet dhe duhet në atë segment , herën e parë e ka 1000 Lekë ( të Reja ) gjobën , herën e dytë 10.000 Lekë , ndërsa herën e tretë , këtyre psikopatëve t’ju digjet patenta në vend ( ta shikojnë me sytë e tyre ) , dhe vetëm mbas 1 viti , ditë më ditë , duhet të kalojnë testin e Komisionit Mjekësor me 4 mjekë psikologë , e pastaj të futen prap në prova patente .
  2. Po u kap dhe fotografua , jo duke fol , por me celular në dorë në rrugë duke ngarë mjetin , herën e parë të gjobitet me 1000 Lekë ( të Reja ) , herën e dytë me 10.000 Lekë dhe herën e tretë , këtyre psikopatëve t’ju digjet patenta në vend ( ta shikojnë me sytë e tyre ) , dhe vetëm mbas 1 viti ditë më ditë duhet të kalojnë testin e Komisionit Mjekësor me 4 mjekë psikologë , e pastaj të futen prap në prova patente .
  3. Të sanksionohet norma e lejuar e testimit të alkoolit si gjithë Europa ( as ma shumë e as ma pak , por jo sipas qejfeve të njerit apo normave të tjetrit ) dhe të informohen mirë të gjithë se me sa alkol ( 1 teke raki , 1 gotë birrë e vogël , një gotë verë ) , mund të jenë brenda normave të testit e nuk do ndëshkohen , por po u tejkalua norma e testit , gjoba e parë të jetë jo 1000 por 5000 Lekë ( të Reja ) dhe për pije , s’do ketë shans për gjobë të dytë por direkt i digjet patenta para syve , dhe vetëm mbas 1 viti ditë më ditë duhet të kalojnë testin e Komisionit Mjekësor me 4 mjekë psikologë , e pastaj të futen prap në prova patente .
  Se do me pi njeriu dhe ti thajë shpirtin tjetrit duke i shtyp fëmjën , është papërgjegjshmëri e pa imagjinueshme , e pa falshme dhe përbën krim me dashje .
  4. Po u kap dhe fotografua duke shkelur semaforin me të kuqe , të veprohet njëlloj sipas tre fazave ( gjobë 1000 Lekë , 5000 Lekë dhe djegjen e patentës në vend ) , dhe vetëm mbas 1 viti ditë më ditë duhet të kalojnë testin e Komisionit Mjekësor me 4 mjekë psikologë , e pastaj të futen prap në prova patente .
  5. Njëlloj veprohet edhe për drejtuesit e motorave , të cilët në jo pak raste janë vrarë e sakatuar edhe vetë , kanë vrarë e sakatuar të tjerë dhe lemerisin qytetarët ditë e natë nëpër rrugët e qyteteve , me ulërima e shpejtësi marramendëse .
  6. Mjetet e mëdha dhe veçanërisht autobuzët urban e interurban nuk duhet lejuar të tolerohen as edhje një grimë , mbasi kanë përgjegjësi të mëdha për jetën e mbi dhjetra e dhjetra pasagjerëve , të cilët mund të jenë edhe 40-50 fëmijë të 40-50 familjeve të
  ndryshme shqiptare .
  Në të gjitha rastet , kur digjet patenta , drejtuesi nuk ka të drejtë dhe nuk mund ta prekë më timonin me ec as edhe 1 metër . Nuk ka vend dhe nuk pin ujë asnjë lloj zëvëndësimi i përkohëshëm . Ta gjejnë vetë se si do e heqin dhe marrin makinën nga vend ngjarja .
  Nuk bëhet ndryshe dhe nuk ka asnjë shkelje të të drejtave . Persona të pa përgjegjshëm , që potencialisht bëhen shkak për vrasje njerëzish , përpara se t’i dënoj e fus në burg dhe në gjakmarrje me të tjerët , ma mirë i paralajmëroj dhe ju heq të drejtën e përdorimit të mjetit me të cilin shkakton krim e tragjedi .
  Organizojini dhe plotësojini detyrat që dalin për realizimin e këtij objektivi , mos toleroni as edhe një njeri të vetëm në zbatimin e këtyre sanksioneve ( sikur edhe vetë presidenti apo kryeministri të jenë , sepse dhe ato nuk do kundërshtojnë gjobën ) dhe do shikoni rezultatin fantastik të aksidenteve pothuajse zero brenda jo më shumë se dy javësh .
  Edhe për armët . Nuk veprohet sipas teorisë së Saimir Tahirit , me LUTJE për dorëzim vullnetar , kur përditë po ndodhin krime , si vrasje , plagosje e kanosje deri edhe në mes të qyteteve . Po bëhemi si FAR WEST në filmat Western .
  Por , besoj se nuk don shumë mend për me kuptu impaktet negative që kanë për krejt vendin , për ekonominë , turizmin , investimet e vendit e të huaja , etj , fenomenet e aksidenteve vdekjeprurëse dhe të vrasjeve , plagosjeve , kanosjeve e vjedhjeve .
  Nuk bëhet me lutje . Ai me armën kryen krime , e unë ti lutem . Besoj se kushdo shqiptar nuk do ta pranonte e miratonte indiferentizmin dhe lutjen ndaj kriminelëve . Këtu ka dy kategori . Kriminelë të afirmuar e permanentë dhe kriminelë të momentit të nxitur e rrëmbyer nga gjaknxehtësia e reagimit momental . Dhe edhe të tilla kanë ndodhur jo pak , për konflikte pronash , bashkjetesa e divorcesh të dhunëshme e sidomos nga adoleshentë e të rinj në rrugë , shkolla , lokale , etj , deri edhe rasti i fundit , kur i prekuri në sedër Ritvan Zykaj , shkoi e mori armën që kishte fshehur në shtëpi dhe bëri hatanë tek 14 vetë ( 8 prej të cilëve të vdekur ) .
  Nuk ka më .
  Pregatit planin Tekniko-Organizativ , ( sepse do jetë punë jo e vogël dhe me përgjegjësi ) , instrukto dhe fut në veprim të plotë të gjithë Komisariatet dhe sektorët që do merren me grumbullimin ( evidentimin e depozitimin ) e armëve dhe mjeteve të tjera dëmtuese , mirato , nëse është e nevojshme edhe ndonjë NEN shtesë , sidomos mbi efektivët që kanë të drejtë arme dhe vendin e kohën e mbajtjes së tyre ( jo pak krime janë kryer dhe me armë shërbimi dhe nga efektivë policie e ushtrie ) , armët e gjahut po pati nevojë , dhe hidhu në veprim fillimisht informues me të gjitha mjetet dhe format .
  Caktoi afatin e fundit të dorëzimi të ç’do arme , të ç’do gëzhoje e jo më fisheku , të ç’do grami tritol e dinamit e jo më kallëpi , të ç’do centimetri fitil e jo metra , dhe tregoi se , sa dhe si do jetë dënimi pas kalimit të këtij afati ( vetëm me dokumentim e dënim në 1 seancë gjygjësore ) . Pas këtij afati , mos prit as sekondin më tepër , por të parin që ja gjen armën në xhep , në mjet , në lokal , në shtëpi apo tek hauri i barit , mbërtheje mirë dhe dokumento provën , e menjëherë çoje pa hezitim direkt në birucë e brenda javës në derë të gjykatës .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas