Kryesore

Këshilla: Si të mbroheni nga virozat verore


               Publikuar në : 08:31 - 14/08/18 |
mapo.al

Vera është një stinë që shpesh karakterizohet dhe me viroza të ndryshme, sidomos te moshat e vogla te fëmijët kryesisht.


Dhimbja e fytit dhe temperatura, të vjella të shpeshta dhe diarre janë simptoma e virozave verore te fëmijët, kështu që ata duhet të pinë sa më shumë lëngje.

Nëse fëmija është i sëmurë, ka të vjella dhe diarre, duhet ta dërgoni te mjeku. Enteroviruset, infeksionet akute të shkaktuara nga enteroviruset, ndodhin gjatë verës, më së shpeshti te fëmijët dhe të rinjtë.

Ato janë një inflamacion i mukozës së membranës dhe infeksioneve të traktit të frymëmarrjes, dhe shpesh shkakton të vjella. Përveç kësaj, sëmundja manifestohet edhe me temperaturë të lartë, dhimbje stomaku dhe dhimbje. Mënyra më e zakonshme e kontaminimit janë duart e pista, andaj është më e rëndësishme t’i lani ato shpesh dhe tërësisht.

Sëmundja mund të shoqërohet nga nervozizmi, oreksi i dobët dhe dhimbja e kokës. Ndërsa trajtimi për enteroviruset nuk ka një ilaç të veçantë dhe se terapia është simptomatike. Më e rëndësishmja është largimi i temperaturës, konsumimi i lëngjeve dhe të kemi gjumë të mjaftueshëm, e cila është gjithashtu baza e trajtimit. Efekti më i rrezikshëm anësor i virozës së butë verore është dehidrimi.

Për të parandaluar enteroviruset nga pishinat dhe për të shkurtuar kohëzgjatjen e tyre nëse fëmija është akoma i sëmurë, është e rëndësishme që vazhdimisht të mirëmbahen higjiena e hundës dhe veshëve.

Antibiotikët nuk ndihmojnë, kështu që ato nuk duhet të priten apo të kërkohen nga një mjek. Te mjeku shkoni në rast se fëmija tregon shenja të lodhjes dhe nuk arrin të dehidrohet, duke vazhduar me të vjella dhe ka diarre. Përveç kësaj, simptomat, në varësi të llojit të virozës, mund të përfshijnë edhe flluska të dhimbshme ose palpitacione, konjuktivi ose ekzantemë një skuqje që i ngjan fruthit./vp


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas