Kryesore

Këshilla për të mos u humbur: Ja pse duhet të qani…
               Publikuar në : 09:25 - 21/09/18 |
mapo.al

E qara është një fenomen që ka një rëndësi të veçantë në shëndetin e mendjes. Shpesh ky është një veprim që shikohet në mënyrë negative, por ndikimi që ai ka në shendetin tonë duket se është shumë i madh.


Ndonjëherë, kemi tendencën të shfryhemi jashtë apo brenda shtëpisë. Pak njerëz ia lejojnë vetes të qajnë pasi e quajnë një veprim turpërues, por nuk është e vërtetë, raporton Living.

Përmirëson gjendjen shpirtërore

Sigurisht është një mënyrë për të shprehur dëshpërimin, dhe një kanal për të liruar të gjitha emocionet që kemi brenda. Kur qan të ndihmon të shohësh gjërat më me qartësi.

Liron stresin

Në situata ku dëshira për të qarë lind nga frustimi, zemërimi, pafuqia, mos ngurroni pasi të ndihmon të lirosh stresin që ke mbledhur.

Ju qetëson

I bën mirë mendjes, dhe këtu ke parasysh njerëzit që kanë mendime fiksuese apo ankth. Në raste të tilla procesi i të qarit funksionon si valvulë shkarkuese, duke i bërë mirë jo vetëm trupit po dhe qetësisë së mendjes.


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas