Shëndeti

Keni kollë? Konsumoni mjaltë në vend të antibiotikëve


               Publikuar në : 18:04 - 23/08/18 |
mapo.al

Njerëzit që vuajnë nga kolla duhet të konsumojnë mjaltë dhe limon në vend që të marrin antibiotikë.


Mjekët thonë se ilaçet nuk duhet të jenë hapi i parë për të trajtuar kollën.

Ekspertët janë gjithnjë e më të shqetësuar se mjekët shumë shpesh japin antibiotikë për kollitejen dhe ftohjen virale, për të cilat ato rrallë janë të nevojshme.

Përdorimi i tepërt i këtyre barnave do të thotë që bakteret fillojnë ti rezistojnë trajtimit, duke e bërë antibiotikët të padobishëm kundër infeksioneve më serioze.

Antibiotikët bëjnë pak ndryshim në simptomat e kollitjes.

Në vend të kësaj, pacientët duhet të provojnë mjaltë ose shurup mbi kollën.


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas