Sport

Kasijas, portiri më i mirë i 2011-s


               Publikuar në : 14:53 - 06/01/12 |
mapo.al

Iker Kasijas ështe portieri më i mirë i vitit 2011. Paraqitjet e shkëlqyera që i pati në vitin që e lamë pas, e shpërblyen portierin e Real Madridit, edhe pse ‘Los Blancos’ fituan vetëm një trofe, Copa del Rey. Këtë vlerësim e ka dhënë Instituti për Histori dhe Statistika të Futbollit (IFFHS), i cili e ka publikuar dje listën e portierëve më të mirë të vitit që e lamë pas. Vendi i dytë në këtë renditje speciale i takon portierit të Bajern Mynihut, Manuel Nojer, i cili pjesën e parë të vitit e kalonte te Shalke. Në vendin e tretë gjendet portieri i Barcelonës, Viktor Valdes, kurse i katërti është veterani i Juventusit, Xhixhi Bufon. Në pesëshen e parë zë vend edhe portieri i Çelsit, Petr Çeh


 

10 më të mirët

Portieri                       Klubi               Pikë

1.Iker Kasijas              R.Madrid        248

2.Manuel Nojer           B.Mynih          130

3.Viktor Valdes          Barcelona        114

4.Xhanluixhi Bufon    Juventus          63

5.Petr Çeh                   Çelsi                41

6.Nestor Muslera         Gallatasaraji    34

7.Xho Hart                  M.Siti              26

8.Zhulio Sezar             Inter                23

9.Justo Vijar                Estudiantes     17

10.Edvin van der Sar  M.Junajtid       16

 CLOSE
CLOSE
Pas