Kryesore

Kanceri i gjirit/ Veliaj: Kontrolli i vazhdueshëm shpëton jetë…               Publikuar në : 16:05 - 27/10/18 |
mapo.al

Tetori nuk është muaji i sensibilizimit vetëm për gratë, por edhe për burrat e tyre. Gratë duan mbështetje dhe kurajo jo vetëm për të bërë kontrollet rutinë, por edhe në rastet kur duhet të luftojnë me sëmundjen e rendë.Nën moton “vrapo me shprese” të rinj dhe të reja vrapuan në pistën që rrethon liqenin artificial për të përcjellë mesazhin e shpëtimit të jetës.


Kryetari i bashkisë, Veliaj theksoi se kontrollet nuk kanë pse të ndalen në fund të muajit tetor, por të vijojnë gjatë gjithë vitit.

Sikur çdo mashkull shqiptar të këmbëngulë që nëna, motra, vajza e tij, një e afërme, kushërira, të bënte checkup-in për kancerin e gjirit, do të kishim sot të paktën të njëjtin kujdes për njeriun siç kemi edhe për makinën. Kjo e sotmja është një garë për të ndryshuar mentalitetin, për të ftuar djemtë dhe vajzat të bëhen pjesë e këtyre kauzave, ku njeriu, shëndeti, jo makina, jo rraqet, duhet të jenë epiqendra e vëmendjes sonë.

Në këto ditë që po diskutohet buxheti i bashkisë së Tiranës, Veliaj tha se banorët nga 10 pyetje 9 i kanë për të bërë rrugë për makinat e tyre ndërsa vetëm 1 pyetje është për gjelbërimin e zonës ku banojnë. Ndaj duhet të ndryshojmë mentalitetin tha Veliaj për t’i dhënë prioritet të jetuarit shëndetshëm.

<
>
44836595_2202692626668588_836515421438869504_n 44837552_1805679522864732_22919358535696384_n 44846141_183593779189340_2467267817435561984_n 44868737_560932144348914_5892919915815370752_n 44898856_187924405421307_9200103853960200192_n


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas