Kryesore

‘Ka vetëm një Europë’: Merkel dërgon zyrtarin e lartë në Shqipëri
               Publikuar në : 17:28 - 17/09/18 |
mapo.al

Ballkani është rikthyer në qendër të vëmendjes së Uashingtonit dhe Brukselit, sidomos pas zhvillimeve në Kosovë dhe Maqedoni.


Fqinjët tanë presin të japin një zgjidhje për çështjen e emrit me Greqinë, kurse Kosova shpreson që të arrijë një marrëveshje me Serbinë.

Në këtë situatë, gjithmonë e më shumë lakohet ndikimi i Rusisë në rajonin tonë.

Gjermania vazhdon të jetë ‘rojtari’ kryesor i situatës në rajon. Për këtë arsye, ministri i Jashtëm federal, Heiko Maas do të nisë një vizitë në rajon.

Raportohet se të mërkurën ai do jetë edhe në Tiranë.

Përpara se të nisë vizitën e tij, ai ka deklaruar se ka vetëm një Europë.

“Europa nuk ndahet në drejtime, për ne ka vetëm një Europë”, tha ai.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas