Jurgen Kloop ngre në pedestal Shaqirin: Është futbollist fantastik

Sport               Publikuar në : 21:50 - 23/08/18 |
enton palushi

Xherdan Shaqiri u largua nga Stoke City gjatë këtij afati kalimtar të verës për t’iu bashkuar gjigantit anglez Liverpool, për një shifër relativisht të lirë, 13 milion euro.


Pas paraqitjeve të mira edicionin e kaluar në elitën e futbollit anglez por edhe në Kampionatin Botëror, shumë skuadra shfaqen interes për shërbimet e mesfushorit kosovar, por ishte “The Reds” që me insistimin e Jurgen Klopp arritën të nënshkruanin me Shaqirin.

Por çmimi i ulët që u pagua bënë që disa analistë të dyshonin te cilësitë e Shaqirit, ndërsa për këtë ka folur edhe trajneri gjerman.

“Në Angli është gjithçka ndryshe sa i përket transferimeve. Nëse një lojtar nuk kushton shtrenjtë atëherë ekziston dyshimi se ai mund të jetë i padobishëm. Shembull kishte shumë dyshime për interesin tonë në Shaqirin. Ne kemi paguar 13 milionë funte për të, por Shaqiri është një lojtar fantastik dhe tani të gjithë në klub e duan atë. Në krahasim me Gjermaninë në Angli është vërtetë ndryshe dhe ka paragjykime te lojtarët varësisht nga çmimi i tyre”-përfundoi Kloop.

Shaqiri e ka nisur mjaftë mirë aventurën te Liverpooli duke shënuar gola e duke dhuruar asistime. “The Reds” e ka nisur mirë sezonin në Premier League ku ka marrë dy fitore në po aq takime.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas