Shëndeti

Ja si ta largoni stresin
               Publikuar në : 20:09 - 18/08/18 |
mapo.al

Stresi pa dyshim që është shumë shqetësues në jetën e përditshme, mirëpo dinamika e sotme e punës dhe stilit të jetës, e bënë shumë të vështirë një ambient ku stresi nuk është i pranishëm.


Ju sjellim më poshtë dy mënyra për ta luftuar stresin:

Dëgjoni muzikë

Nëse ndjeheni të rraskapitur nga stresi, provoni të merrni një pushim të vogël dhe lëshoni muzikë. Muzika e qetë ka ndikim të mirë në mendje dhe trup, mund të ulë shtypjen e gjakut, si dhe të ulë kortisolin- hormoni i cili lidhet me stres.

Telefoni ndonjë mik

Kur ndjeheni të stresuar, merrni pushim dhe telefoni një shok për të ndarë së bashku problemet. Lidhjet e mira me miqtë janë të rëndësishme për një jetë të shëndetshme dhe pa stres.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas