Kryesore

Ja pse nuk duhet të flini gjumë kur jeni të inatosur
               Publikuar në : 08:05 - 25/09/18 |
mapo.al

Nëse jeni të inatosur, atëherë mos u shtrini të flini gjumë, sidomos nëse jeni të martuar.


Kjo këshillë duket se nuk është vetëm për hir të marrëdhënies burrë-grua, por ka edhe anën e vet shëndetësore, shkruan Living.

Një studim i fundit shkencor ka dalë në përfundimin se të biesh për të fjetur me inat përbrenda, e prish gjumin.

Duke marrë parasysh se gjumi i keq ose mungesa e tij çon në probleme me shëndetin mendor, shtim në peshë dhe ulje të produktivitetit në punë, atëherë problemi është i madh.

Psikologët e Universitetit të Ajovës i bazojnë përfundimet e tyre nga vëzhgimi i 436 vullnetarëve.

Ata që i zinte gjumi ende të inatosur me diçka gjatë ditës, bënin një gjumë më të parehatshëm në krahasim me të tjerët.

 


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas