Shëndeti

Ja çfarë ndodh me trurin e një njeriu të varur nga alkooli


               Publikuar në : 13:45 - 07/09/18 |
mapo.al

Ndryshimet e trurit pas një tronditjeje, mund t’i kthejnë njerëzit në alkoolikë duke i bërë ata të kërkojnë pije të tilla.


Kështu thotë një hulumtim i ri ku u eksperimentuan minjtë derisa u panë të zgjidhnin alkoolin mbi ujë pas vuajtjes së kushteve që rrezikojnë jeten.

Kjo mendohet të jetë për shkak të zonave të caktuara të vdekjes së trurit, gjë që shkakton që rajonet e tjera të bëhen më të qeta dhe të lëshojnë një hormon që inkurajon sjelljen e kërkimit të alkoolit.

Të gjeturat e studimit mund të shpjegojnë pse pacientët shpesh përpiqen të heqin dorë nga alkooli pasi kanë pësuar një tronditje, pavarësisht këshillave mjekësore për të kufizuar konsumin e tyre.

Autori i studimit Dr Jun Wang nga Texas A & M College of Medicine, tha:

“Gjithnjë e më shumë njerëz mbijetojnë dhe rimëkëmben pas goditjes së tyre të parë. Është e rëndësishme të studiojmë ndryshimet e sjelljes pas goditjes dhe se si kjo sjellje mund të ndikojë në gjasat për të pasur një tjetër, e cila shpesh është fatale “.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas