Kryesore

Ja arsyeja se përse kjo është periudha kur na bien më shumë flokët               Publikuar në : 11:46 - 16/10/18 |
mapo.al

Në shoqërinë tonë, një kokë me flokë të gjatë, të shëndetshëm dhe të dendur, i jep fytyrës një shkëlqim tërheqës dhe rinor.


Por jo të gjithë e kanë fatin të kenë flokë të tillë. Me kalimin e viteve, koha “vjedh” lëkurën tonë të tendosur dhe flokët tona të bukura dhe të shumta.

Një studim i ri ka zbuluar se mosha nuk është i vetmi faktor për humbjen e flokëve.

Në fakt, vjeshta është stina më e njohur në të cilën vëmë re një rënie të madhe të flokëve. Një hipotezë është që flokët, të cilët na shërbejnë për të mbrojtur kokën nga dielli dhe rrezët e nxehta, me freskimin e kohës nuk janë më aq të nevojshme dhe fillojnë bien.

Pra nevoja biologjike për këtë kokë me shumë flokë zvogëlohet, që do të thotë se humbja e flokëve rritet. Kjo është mënyra, të cilën trupi ynë përdor për t’ju përshtatur kohës./Living


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas