Aktualitet, Kryesore

Izraeli rrëzon avionin luftarak sirian, shkeli hapsirën ajrore dhe…

Izraeli thotë se ka goditur dhe rrëzuar një avion luftarak sirian që shkeli hapësirën ajrore të saj të martën, por Damasku thotë se avioni u shkarkua pasi mori pjesë në operacionet kundër rebelëve në territorin sirian.

Forcat izraelite të mbrojtjes njoftuan në “Twitter” se dy raketa Patriot u lëshuan drejt avionit luftarak të tipit Sukhoi, i cili kishte hyrë 1 milje në hapësirën ajrore të shtetit hebre.Në faqen online të gazetës “Haaretz” raportohet se banorë në veri të Izraelit i kanë parë raketat në ajër e kanë dëgjuar shpërthime. Raportet e deritanishme, të konfirmuara zyrtarisht, tregojnë se një pilot është vrarë.

Kjo është hera e parë që prej vitit 2014 që Izraeli godet një avion ushtarak të pilotuar sirian. Ngjarja vjen vetëm dy ditë pasi shteti hebre aktivizoi për të parën herë mbrojtjen raketore të sistemit ushtarak David’s Sling.

“Pak kohë më parë, dy raketa Patriot u nisën drejt një avioni luftarak sirian Sukhoi,  i cili u infiltrua në hapësirën ajrore izraelite”,- thanë forcat e Mbrojtjes izraelite në një deklaratë.

“IDF monitoroi përparimin e avionit luftarak, i cili infiltroi ​​rreth dy kilometra në hapësirën ajrore izraelite. Ajo u interceptua pastaj nga raketat Patriot.

Por, një burim ushtarak sirian akuzoi Izraelin për qëllimin e tij në një nga avionët e luftës, ndërsa zhvilloi operacione kundër xhihadistëve mbi territorin sirian.

<
>
4E7AC0F300000578-0-image-a-18_1532377249835 4E7F245C00000578-5986363-An_Israeli_soldier_hands_out_water_on_a_bus_during_the_evacuatio-a-28_1532440151073 4E7F298C00000578-5986363-A_convoy_on_its_way_from_the_Golan_Heights_as_the_Israeli_army_h-a-29_1532440159199 4E84D04100000578-5986363-Smoke_can_be_seen_following_an_explosion_at_the_Syrian_side_of_t-a-27_1532439135918 4E816DFE00000578-5986363-Israeli_soldiers_guiding_members_of_families_of_Syrian_White_Hel-a-33_1532440180356 4E816FA900000578-5986363-Family_members_of_the_Syrian_WHite_Helmet_rescuers_on_a_bus_duri-a-31_1532440169215 4E817B0E00000578-5986363-A_video_grab_shows_the_evacuation_of_White_Helmet_rescuers_in_Sy-a-30_1532440164626 4E824B4E00000578-5986363-image-m-26_1532437383857 4E8170FD00000578-5986363-People_are_escorted_to_a_bus_by_Israeli_soldiers_during_the_evac-a-32_1532440175202 4E8960D900000578-5986363-Israel_launched_two_Patriot_missiles_over_Golan_Heights_to_inter-m-7_1532435631148 4E89627E00000578-5986363-image-m-23_1532435925988 4E89643400000578-5986363-Today_s_incident_comes_a_day_after_Israel_s_air_defences_fired_a-m-21_1532435792684 4E89644000000578-5986363-Smoke_trails_from_two_Patriot_missiles_can_be_seen_near_the_Isra-m-6_1532435599701 oooooooo-2
PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas