Bota

Irak/ Trupat amerikane nuk do të largohen nga vendi


               Publikuar në : 09:06 - 20/08/18 |
mapo.al

Forcat e Shteteve të Bashkuara do të qëndrojnë në Irak për “aq sa ka nevojë” të ndihmojnë stabilizimin e rajonit që ishte kontrolluar nga Shteti Islamik, deklaroi një zëdhënës i koalicionit për luftimin e militantëve.


“Ne do të mbajmë trupat për aq sa ka nevojë, arsyeja tjetër pas Shtetit Islamik është stabiliteti dhe ne duhet të qëndrojmë këtu”,- tha colonel Sean Ryan.

Numri i ushtarëve amerikanë, mund të ulet, në momentin kur forcat e tjera të NATO-s do të zbarkojnë për të ndihmuar në trajnimin e forcave irakiane shtoi Ryan, sipas REL.

Ai ka theksuar se 5,200 trupa janë të vendosura në Irak për momentin.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas