Masat për protestën/ Saldohet dera që lidh PD-në me Parlamentin
A do shkarkohet Arta Marku? KLP vendos këtë javë
“Pas deputetëve do japin dorëheqjen këshilltarët bashkiak”, Pampuri flet për paralizim të institucioneve
Fluturon… mandati: Mos i humbisni këto karikatura të Kapexhiut
Shtohen dyshimet/ Dy deputetë të PD mund të mos lënë mandatet
A do e tërheqë mbrapsht Edi Rama betimin: E vendos vetë kur iki!
Opozita e Bashkuar reagon ashpër ndaj Policisë: Nëse ka një skenar dhune, gjendet në zyrën e Ramës
Kjo histori do ju befasojë: Për këtë aktor po flet gjithë Amerika
Ambasada amerikane: Protesta e nesërme s’dihet kur mbaron. Ekziston mundësia për dhunë
Deklarata e butë e ambasadës gjermane: Dorëzimi i mandateve, rrugë e gabuar
SHBA: Dikur ishte fjalë e ndyrë, tashmë socializmi po rikthehet…
Pse kjo gjuhë e ashpër e OSBE ndaj vendimit të opozitës?
Del dokumenti/ Deputetët e PD firmosin dorëheqjen nga mandati
Basha: Protesta nesër në orën 10, Parlamenti do i kthehet qytetarëve
Mitingu i opozitës nis një ditë para, oborri i PD mbushet me mbështetës

NGËRÇ

Bomba e mandateve

Masat për protestën/ Saldohet dera që lidh PD-në me Parlamentin

Policia e Shtetit dhe Garda e Republikës kanë marrë një sërë masash për të rrethuar godinën e parlamentit, pasi sipas …

Video/ Rama për median italiane: Protestuesit duan të djegin parlamentin

Duke folur për median italiane Edi Rama ka deklaruar se protestuesit synojnë të djegin parlamentin. TG1 ka transmetuar mbrëmjen e …

A do shkarkohet Arta Marku? KLP vendos këtë javë

Pritet të mblidhet këtë të premte Këshilli i Lartë i Prokurorisë, për shqyrtimin e kërkesës së kreut të Grupit Parlamentar …

“Pas deputetëve do japin dorëheqjen këshilltarët bashkiak”, Pampuri flet për paralizim të institucioneve

Deputetja demokrate, Oriola Pampuri tha se pas deputetëve mandatet do ti dorëzojnë dhe anëtarët e këshillave bashkiake, duke paralajmëruar krizë …

Tragjedia e familjes siriane/ I ikën luftës, 7 fëmijët humbën jetën nga zjarri në azil

Shtatë fëmijë nga e njëjta familje siriane, që kishin marrë azil në Nova Skotia të Kanadasë, kanë vdekur për shkak …

Basha firmos largimin nga parlamenti: S’ka kthim pas. Nesër në protestë si qytetarë të lirë

Lideri demokrat Lulzim Basha publikoi mbrëmjen e sotme aktin e dorëheqjes nga mandati i deputetit. Ishte ai që lajmëroi ditën …

Fluturon… mandati: Mos i humbisni këto karikatura të Kapexhiut

Kryeministri Edi Rama është vënë përpara faktit të kryer nga opozita, e cila ka vendosur të heqë dorë nga mandatet …

Shtohen dyshimet/ Dy deputetë të PD mund të mos lënë mandatet

Myslim Murrizi deputet i zgjedhur në Lushnje dhe Rudina Hajdari e zgjedhur në Tiranë nga listat e PD-së mund të …

A do e tërheqë mbrapsht Edi Rama betimin: E vendos vetë kur iki!

Problemi me Edi Ramën duket se është më shumë se kulturor, më i thellë, më problematik. E paska patur seriozisht, …

Kardinalët akuza Papës: Po mbron priftërinjtë abuzues

Dy kardinalë të shquar të Kishës Katolike Katolike kanë kërkuar ti japin fund asaj që ata e quajnë ‘plaga e …

Foto-Lajm/ Parlamenti rrethohet me tela me gjemba

Policia e Shtetit pasditen e sotme tentoi të frenojë protesuesit duke thënë se ka informacione për ushtrim dhune, por Partia …

NJOFTIME

SHOWBIZ / LIFESTYLE

MAPO LETRARE

Dikur

Letrat dhe dorëshkrimet që la Aleksandër Dyma për Ali Pashën

Sipas studjuesit Luan Rama, një dorëshkrim i vjetër i shkrimtarit francez Alexandre Dumas (Aleksandër Dyma) ka bërë të flitet sërish …

Gjyqi ndaj Haradinajt në Hagë, si u zmbraps Karla del Ponte

Pjesë nga libri ‘HAGA E RAMUSH HARADINAJ’ Nga Michael O’Reilly Gjyqi i parë (nga dy të tillë) i Ramush Haradinajt …

Histori njerëzore/ I preu këmbët me sharrë, por i shpëtoi jetën

Në Muzeun e Luftës së Dytë Botërore e më vonë në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë, për shumë vite, ka …

Vrasja e Enver Haradinajt dhe historia e konfliktit me fisin Musaj

Pjesë nga libri ‘HAGA E RAMUSH HARADINAJ’ Nga Michael O’Reilly Pesë javë pasi Ramush Haradinaj dha dorëheqjen si kryeministër dhe …

Foto të rralla/ Charlie Chaplin siç nuk e keni parë asnjëherë

Charlie Chaplin lindi më 16 prill 1889 në Londër dhe vdiq më 25 dhjetor 1977 në Vevey të Zvicrës. Ai …

Këto FOTO të rralla nuk duhen humbur: 28 vjet më parë, protesta që rrëzoi diktaturën

Thirrja e sindikatave të pavarura më 19 shkurt 1991, për protestë masive nëse nuk plotësoheshin kushtete e studentëve të Universitetit …

Pse natën, malësorët e mbanin duhanin ndezur? Çfarë fshihnin ata?

Në shoqërinë shqiptare të së kaluarës dhe të ditëve tona drita e cigares së ndezur ka rrezatuar simbolikisht mesazhe të …

SPORT

Man.City në transfertën e Schalke, parashikimet janë për anglezët

Të fitosh gjithçka. Është kjo filozifia e Mançester City, sigurisht injektuar nga Pep Guardiola. Por deri tani, Liga e Kampioneve …

Çfarë pritet në ndeshjen Atletico Madrid – Juventus

Sonte, në orën 21:00, do të zhvillohen dy ndeshjet e fundit  në fazën 1/8 e finales të Ligës së Kampionëve. …

Sevilla siguron kualifikimin, përfundon 2-0 ndaj Lazios

Sevilla ka arritur të fitojë pjesën e parë minimalisht 1-0 përballë Lazios në ndeshjen e vlefshme për fazën e 1/16-ave …

Itali/ Si futbollisti Astori një vit më parë, atleti 16-vjeçar ndërron jetë në gjumë

Në sportin italian të atletikës ka ndodhur një tragjedi. Ka ndërruar jetë 16-vjeçari David Çitarela. Mësohet se ai është gjendur …

Champions/ Nuk do të luajë sonte, ylli juventin me probleme në zemër

Mesfushori i Juventusit Sami Khedira do të mungojë në ndeshjen e “Champions League” kundër Atletico-s dhe me shumë mundësi për …

Champions/ Gjithçka e barabartë mes Atletikos dhe Juventusit, City favorit në Gjermani

Sonte në mbrëmje në orën 21:00 do të luhen ndeshjet e fundit të vlefshme për raundin 1/16 e Champions League. …

Messi tërbon tifozët/ 25 raste për gol, por mbyllet 0-0

Një kontraditë e madhe mes statistikave dhe rezultatit final të ndeshjes Lyon-Barcelona. 25 raste për gol, 5 gjuajtje në kuadrat, …

SHËNDET

Fiq të thatë me qumësht – Si t’i përdorni për shëndetin e mirë të organizmit

Kjo kurë e vjetër natyrale e përdorur prej shekujsh është ajo e fiqve të thatë dhe qumështit. Ky trajtim vlerësohet …

Tregoni kujdes ndaj këtyre pjesëve të trupit

Disa pjesë të trupit tonë,ndaj të cilave sado të kujdesemi, tregojnë që jemi duke u rritur ose duke u plakur …

Si të kuroni gurët në veshka me mjekime popullore

Sëmundja e aparatit urinar është një sëmundje serioze e cila karakterizohet me majisjen e glomerulave dhe prishjen në shkallë të …

Si ta nisim ditën mbarë dhe me energji?

Zgjimi në mëngjes herët është problem për shumicën e njerëzve. Por, ne mund të bëjmë diçka që ta nisim ditën …

Luftë celulitit, ja pesë rregullat që nuk duhet të harroni

Më poshtë lexoni disa nga rregullat që ju ndihmojnë në shkatërrimin e celulitit.Konsumoni sa më shumë perime të jetë e …

Më pak se shtatë orë gjumë mund të shkaktojnë kancer

Pagjumësia mund të dëmtojë përgjithmonë ADN-në dhe të rrisë rrezikun e kancerit, thonë shkencëtarët. Mungesa e gjumit mund të zvogëlojë …

Çfarë e bën një produkt të shëndetshëm?

Kur bëhet fjalë për shëndetin dhe të ushqyerit e shëndetshëm, mund të jetë e vështirë të dallojmë çka është e …

Media

Sulmohet kryeministria! New York Times: Mijëra protestues në shesh

Protesta e opozitës shqiptare ka nisur të pasqyrohet në dhjetëra media të huaja. Sidomos mediat italiane, që nga Repubblica e …

MEDIA TREND/ Muhamed Veliu: Kasetat e gatshme, rreziku më i madh i mediave pas “fake news”

Me një shqipe që flitej me theks londinez gazetari Muhamed Veliu u bë i njohur për publikun shqiptar shumë vite …

BBC sjell fotot spektakolare nga Shqipëria: Si janë transformuar bunkerët

Fiksimi i mediave të huaja me historinë e bunkerëve në Shqipëri nuk njeh të ndalur. BBC publikoi të hënën një …

Një portal i suksesshëm? Reflektimi i tregut mediatik online

Nga Gentjan Progni Jemi perballur me ndryshime shume te shpejta teknologjike keto 3 vitet e fundit. Facebook ka bere disa …

‘Fotot nudo’: Njeriu më i pasur në botë, lufta me Trump dhe beteja e gazetave

Çfarë trilleri po luhet këto ditë në Amerikë, ku në një histori janë mpleksur bashkë biznesi, politika dhe media. Njeriu më …

‘Më tërhoqi dhe mbështeti pas murit’/ Rrëfimi shokues i gazetares së njohur: Si tentoi të më përdhunojë roja i shkollës

Gazetarja nga Kosova, Arban Xharra bën një rrëfim shokues sesi ajo është përballur me një tentativë abuzimi seksual kur ajo …

A është Zëri i Amerikës edhe Zëri i Trump?

Një nga pikëpyetjet më të mëdha që mundon opinionin publik në Shqipëri ditët e fundit lidhet me rolin dhe ndikimin …

TEKNOLOGJI

Niset drejt Hënës mini-anija kozmike

Më 22 shkurt, një anije kozmike izraelite, me gjatësi 1.5 metra dhe gjerësi 2 metra, do të niset nga Cape …

Apple pritet të sjellë shërbimin e shfaqjes së filmave, muajin e ardhshëm

Më në fund, Apple do të zbulojë shërbimin e tyre të transmetimit të videos në një ngjarje muajin e ardhshëm, …

Shtetet e fuqishme dalin “kundër” Kinës për rrjetin 5G

Industria e rrjetit të telefonisë celulare ka bërë thirrje për një skemë të re europiane të testimit të sigurisë për …

Mos fol keq në ‘Facebook’ për ‘Facebook’, se përfundon në listën e zezë

Të flasësh keq në “Facebook” për “Facebook” nuk është një ide e mirë. ‘Zuckenberg ka aktivizuar në vitin 2008 një …

Minikompjuteri/ E ardhmja e teknologjisë

Sapo është publikuar kompjuteri më i vogël në botë. Në IBM Think 2018, kompania IBM ka prezantuar atë që do …

Adoleshenti vrau veten prej Instagramit, ndërmerret hapi për parandalimin e vetëvrasjeve

Instagram ka rënë dakord të ndalojë imazhet grafike të lëndimeve të vetvetës, pasi u ngritën kundërshtime në Britani pas vetëvrasjes …

Manipulimi i sofistikuar kompjuterik, këta persona nuk ekzistojnë (Foto)

“Mos e gjykoni librin nga kopertina!” Kështu thuhet zakonisht kur synohet që vlerësimi të orientohet drejt vlerave të brendshme. Por …


CLOSE
CLOSE
Pas