Politika

Idrizi pyet Bushatin: Ku ta ankimoj marrëveshjen me Detin, kur Gjykata Kushtetuese nuk ka

PDIU dhe Shoqata Patriotike “Çamëria” shpreh shqetësimin nga deklaratat e vazhdueshme të ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias dhe atij të Mbrojtjes, Panos Kammennos që thonë:” … jemi të kënaqur me marrëveshjen me palën shqiptare, morëm çfarë deshëm dhe që s’kemi biseduar asnjëherë me palën shqiptare për Çështjen Çame…”.


PDIU dhe Shoqata Patriotike “Çamëria” kanë 16 pyetje për Bushatin lidhur me këtë cështje.

Kryetari i PDIU-së, Shpetim Idrizi ka paralajmëruar ndër radhë se marrëveshja për Detin do të ankimohet, por në të njëjtën kohë ka evidentuar problematikën që lidhet me “shkrirjen” e Gjykatës Kushtetuese

“A mendoni zoti ministër që në kushtet e mos funksionimit të Gjykatës Kushtetuese përfundimi i Marëveshjes për Detin do t’u hiqte mundësinë e ankimimit subjekteve të interesuara sic eshte dhe PDIU për ta kundërshtuar këtë marrëveshje në Gjykatën Kushtetuese?”, pyet Idrizi

 

 

 

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas