Bota

‘I shkreti’ Erdogan, merr dhuratën luksoze 400 milionë dollarëshe…
               Publikuar në : 21:08 - 18/09/18 |
mapo.al

Plotë 400 milionë dollarë ka kushtuar dhurata luksoze që emiri i Katarit i ka bërë presidentit të Turqisë, Rexhep Taip Erdogan. Bëhet fjalë për një avion gjigant, i cili, krahas lumturisë së Erdoganit, ka sjellë edhe mjaft kritika.


Vetë presidenti ka bërë me dije se avioni “Boeing 747-8” ishte një “dhuratë” nga Emir Tamim Bin Hamad Bin al-Thani.

Presidenti turk hodhi poshtë pretendimet se e kishte blerë avionin.

Ai u tha gazetarëve se, Ankaraja kishte qenë e interesuar për blerjen e avionit, por emiri kishte këmbëngulur për t’ia dhënë si dhuratë.

Erdogan gjithashtu pohoi se, avioni i përkiste popullit të Turqisë dhe jo atij personalisht, duke shtuar se ai do të përdorte avionin për udhëtimet e tij.

Aeroplani është projektuar për të transportuar 76 pasagjerë.

<
>
24BB09CD00000578-2911322-image-a-6_1421353109448 355D4A6A00000578-0-image-a-33_1466128290439 355D489600000578-0-image-a-31_1466128147047 2017-07-24T110223Z_1531811909_RC1354C8A420_RTRMADP_3_GULF-QATAR-TURKEY auto_dm6xbmbxcaafm0w1537291392 auto_erdogan1537291398 auto_Wo-15-SEP-Qatar-gift1537291393


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas