Kryesore

I lani duart shpesh? A i dini pasojat e këtij veprimi?               Publikuar në : 07:57 - 19/09/18 |
mapo.al

Duart janë dhe pjesa e trupit ndaj të cilës ne kushtojmë më shumë kujdes kur vjen fjala për te higjiena e tyre. Duke u kujdesur të kemi higjenën e duhur, harrojmë se një higjienë e tepruar shkakton dhe probleme për lëkurën tonë.


Pastrimi i shpeshtë i duarve do të shkaktojë dobësimin e rezistuesve ndaj baktereve dhe si e tillë kjo është ide e keqe. Ekspertët këshillojnë që në vend të larjes së duarve me ujë dhe sapun, në situata të caktuara përdorni edhe xhelin për dezinfektim. Nuk duhen mbajtur vazhdimisht duart tona “sterile”.

Teprimi me pastrimin e duarve mund të shkaktojë tharjen e lëkurës së duarve dhe së bashku me to edhe zhdukjen e baktereve, të cilat ruajnë sistemin imunologjik dhe shëndetin e lëkurës.

Nëse ju do ta teproni me dozat e pastërtisë atëherë do të keni probleme të tilla si kruajtje dhe ndezje, që mund të jetë edhe më e pakëndshme gjatë muajve të ftohtë./Living


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas