Teknologji

‘Huawei’ kalon ‘Apple’, bëhet prodhuesi i dytë më i madh i telefonave


               Publikuar në : 14:09 - 19/08/18 |
mapo.al

“Huawei” duket se ka arritur një rekord historik, duke lënë pas “Apple”-n, e duke u bërë i dyti më i shitur në botë.


Prodhuesi kinez i smartfonëve ka shitur rreth 54 milionë telefona gjatë tremujorit të fundit, 40 për qind më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Kjo sasi telefonash “të zgjuar” të shitur është e mjaftueshme, jo vetëm për të mundur “Applen”, por edhe për të ngushtuar distancën me liderin e tregut, “Samsungun”.

Ky i fundit ka shitur më shumë se 70 milionë telefona në tremujorin e fundit, duke shënuar një rënie prej 10 përqindësh krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Rritja e vazhdueshme e “Huaweit” është mbresëlënëse sipas ekspertëve, pasi ka mundur të hyjë dhe të dalë në majë, në tregje ku deri kohët e fundit emri i tij ishte i panjohur.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas