Dikur

Hong Kongu siç nuk e keni parë kurrë

Thuajse një shekull përpara se në qiellin e Hong Kongut të shfaqej e para qiellgërvishtëse, një fotograf skocez realizoi këto foto të qytetit të Lindjes së Largët.


John Thomson, nga Edinburgu, ishte një nga fotografët e parë perëndimorë që udhëtoi në këtë rajon, duke dokumentuar njerëzit, panoramën dhe artifaktet e kësaj kulture lindore në vitin 1860.

Albumi i tij, me rreth 38 fotografi të realizuara në atë kohë, është shitur në ankand për 50 mijë sterlina.

1

2

3

4

5

6

7

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas