Dikur

“Historia e Diplomacisë Shqiptare”, vendosja e marrëdhënieve diplomatike me SHBA


               Publikuar në : 14:05 - 28/07/18 |
mapo.al

“Historia e Diplomacisë Shqiptare” sjell këtë javë në arkivën online materialet përkatëse që flasin për përpjekjet e qeverisë shqiptare për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me SHBA, proces që u finalizua më 28 korrik 1922.


Në korrik 1926 emërohet Ministri i pare Fuqiplotë dhe i Jashtëzakonshëm shqiptar në Uashington, Faik Konica, i cili hapi Legaten shqiptare në SHBA dhe kreu këtë detyrë deri pak muaj pas pushtimit te Shqiperise. Gjatë kësaj periudhe u nënshkruan disa marrëveshje midis dy vendeve, ku mund të veçojmë disa prej tyre si; traktati mbi njohjen e pasaportave amerikane shtetasve amerikanë me origjinë shqiptare, traktati mbi suprimimin e taksës së vizës për pasaportat shqiptare dhe amerikane të përsonave joemigrantë, , traktati i arbitrazhit, traktati i miqësisë për paqen e përgjithshme, traktati i neutralitetit, traktati i ekstradimit të përsonave keqbërës,ej.

Lexoni dokumentin e plotë duke klikuar KETU


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas