Kryesore

Hidhet shorti, ja kush do ta vendosë të ardhmen e Bashkim Dedës në Kushtetuese


               Publikuar në : 13:35 - 04/09/18 |
mapo.al

Kryetari i Gjykatës Kushtetueses, Bashkim Dedja, kaloi me sukses Vettingun, nga vendimi i dhënë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, por Komisioneri Publik e ankimoi këtë vendim ne Kolegjin e Posacem te Apelimit. Sot KPA ka hedhur edhe shortin per trupin gjykues qe do te marre ne shqyrtim ankesen. Kryetar i trupes gjykuese mesohet te jete Ardian Hajdari, ndersa relator do te jete Luan Daci. Anetar te trupes gjykuese pritet te jene Albana Shtylla, Natasha Mulaj dhe Rezarta Schuetz.


Tashmë gjykatësi Dedja do të duhet të përballet me Komisionin e Posaçëm të Apelimit (KPA)

Kerkesa e Komisionerit Publik erdhi pas propozimit te Operacionit Ndërkombëtar  te Monitorimit ku kërkonte që kreu i Gjykatës Kushtetuese duhet t’i nenshtrohej serish rivlerësimin te pasurise.  Sipas ONM, provat nuk arrinin në nivel të besueshëm.

 


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas