Teknologji

Harrojini çelësat e makinave, mjafton smartphone! Samsung dhe Apple kanë menduar për ju
               Publikuar në : 16:33 - 22/06/18 |
mapo.al

Ju kurrë nuk do të keni kurrë nevojë të kërkoni ku i keni vendosur çelësat e makinës tuaj përsëri.


Një aleancë e pamundur midis rivalëve të telefonave smart Apple dhe Samsung, si dhe një mori të kompanive të tjera, ka rezultuar në një ‘standard universal’ të ri për çelësat e makinës dixhitale që do t’u mundësojë pronarëve të telefonave të hapin makinën e tyre me një aplikacion, shkruan DailyMail

I njohur si Konsorciumi i Konektivitetit të Makinave (KKK), grupi këtë javë zbuloi specifikimet e tij të çelsit dixhital 1.0.

Dokumenti është faturuar si një ‘zgjidhje e standardizuar’ për të zëvendësuar çelësat e makinave me aplikacione smartphone – pavarësisht nga prodhuesi i telefonit, ose automjeti.

 


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas