KMR

Hapësirë, zbulohen 12 hëna të reja rreth Jupiterit


               Publikuar në : 14:21 - 22/07/18 |
mapo.al

Studiuesit amerikanë të hapësirës kanë zbuluar 12 hëna të reja, në orbitë rreth Jupiterit, duke e çuar numrin total të hënave të njohura të planetit në 79.


Zbulimi do të thotë se Jupiteri, planeti më i vjetër dhe më i madh në sistemin diellor, ka më shumë hina se çdo planet.

Scott Sheppard, i institutit ”Carnegie”, dhe ekipi i tij zbuluan këto hëna më shumë se një vit më parë, ndërsa kërkonin një planet të mundshëm masiv përtej Plutonit.

Hënat e reja të zbuluara konsiderohen normale, me diametër mes një dhe tre kilometra.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas