Kryesore

Hafizi: Panuçi nuk i binte dot murit me kokë…
               Publikuar në : 08:02 - 03/09/18 |
mapo.al

Ish-trajneri i përfaqësueses shqiptare të futbollit, Astrit Hafizi, ka komentuar zgjedhjet e Kristian Panuçit për Kombëtaren shqiptare duke e cilësuar kthimin e “veteranëve” si një mendim të goditur nga trajneri.


“Duke i lënë jashtë ka menduar që duhet t’i zëvendësojë me të tjerë. Por duke parë situatën e vështirë, i është kthyer përsëri atyre. Nuk ka bërë keq, sepse murit me kokë nuk i bihet për disa gjëra”, tha ai për “SuperSport”.

“Por përzgjedhja është në bazë të sistemit që do luash, duhet pyetur a ke lojtarë për sistemin që do të luash, përndryshe do të varet nga lojtarët që ke për të zgjedhur skemën. E kuptoj situatën, ka shumë dëmtime, shumë mosaktivizime, pjesa më e madhe janë pa luajtur.

Nuk është hera e parë që vijnë të paaktivizuar me klubet. Kemi pasur raste sa të duash edhe po me Panuçin. I rëndësishëm është komunikimi me lojtarët, sa përçon idetë e tij ndaj lojtarëve, a transmeton në nivelin e duhur.

Duke njohur karakterin e këtij, e di që është ndryshe. I kam parë kontradiktat që ka krijuar, ka qenë polemizues me trajnerë që si lojtar e sot është trajner.

Kemi vetëm 2 lojtarë e gjysmë që aktivizohen. Por kemi dhënë prova se jemi të paparashikueshëm në nivel futbolli se luajmë me këto lojtarë dhe e përballojmë. Në botë është e papranueshme që po nuk luajte nuk të merr kush në kombëtare. E pamundur të gjejmë 11 lojtarë që luajnë rregullisht”, tha Hafizi.


Etiketa: , ,

loading...

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas