Kronika

Greqia kthen emigrantët e paligjshëm, shqiptarët në shumicë


               Publikuar në : 20:30 - 07/07/18 |
mapo.al

Thuajse 1 mijë të huaj, emigrante te paligjshëm, janë kthyer mbrapsht nga Greqia, vetëm për muajin qershor.


Protothema” shkruan se me shume se gjysma e personave të kthyer janë shtetas shqiptarë, pasuar nga irakenë e pakistanezë.

Sipas burimeve zyrtare të Policisë greke bëhet fjalë për 984 deklarime policore të personave të cilësuar të paligjshëm dhe të deportuar nga Greqia drejt vendeve të tyre.

Në kurriz të këtyre vendeve të treta kanë qenë kthimet prapa dhe vendimet e dëbimit për hyrje të paligjshme në vendin tonë të personave të dëbuar, shkruan “Protothema”.

Numri më i madh i të kthyerve janë shqiptarë, 463 persona, irakenë 154, pakistanezë 115, gjerogjianë 62, turq 39, algjerianë 21 dhe iranianë 16 persona të kthyer.

 


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas