Rajoni

Greqi, privatizohen 14 aeroporte


               Publikuar në : 10:12 - 06/12/14 |
mapo.al

airport venizelos14 aeroporte greke do të menaxhohen nga kompania gjermane Fraport në bashkëpunim me firmën greke Slentel Ltd.


Fraport do të investojë rreth 330 milionë euro në katër vitet e ardhshme për aeroportet greke duke dhënë një provë besimi mbi ringritjen e ekonomisë greke.

Marrëveshja totale parashikon një investim prej 1.23 miliardësh euro nga gjigandi gjerman i menaxhimit të aeroporteve në Greqi.

Aeroportet që do të menaxhohen nga Fraport do të jenë ai i Selanikut, i cili është aeroporti i dytë më i madh në vend, si dhe disa aeroporte ishujsh si ai i Korfuzit, Rodosit, Santorinit dhe Mikonosit.

Shtypi grek është shprehur i entuziazmuar lidhur me këtë investim duke e cilësuar si një provë të fortë besimi.KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas