Teknologji

Google gjurmon përdoruesit që fshijnë historikun e vendndodhjes


               Publikuar në : 21:47 - 14/08/18 |
mapo.al

Google regjistron vendet e përdoruesve edhe kur ata e kanë kërkuar që të mos ndodhë, sugjeron një raport i Associated Press.


Çështja mund të ndikojë deri tek dy miliardë pajisje Android dhe Apple të cilat përdorin Google për harta ose kërkime.

Studimi, i vërtetuar nga hulumtuesit në Universitetin Princeton, ka zemëruar ligjvënësit e SHBA.

Google tha në përgjigje se ‘ajo ofron përshkrime të qarta të mjeteve të saj dhe si t’i kthejnë ato’.

Studimi zbuloi se vendndodhjet e përdoruesve regjistrohen edhe kur historia e vendndodhjes është çaktivizuar.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas