Dikur

Goditja hapëse e Luftës së Dytë Botërore


               Publikuar në : 07:16 - 12/12/14 |
mapo.al

 avioni


Kjo foto bardhezi, e realizuar 75 vjet më parë, ka fiksuar momentin e veçantë të rrëzimit të të parit avion gjerman mbi Britaninë e Madhe gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Turma me fshatarë skocezë nga Humbie rrethuan avionin e rrëzuar.

Avioni Heinkel He111 u rrëzua pas një betejë të ashpër në qiell.

Më vonë ai u quajt “Humbie Heinkel”.

Dy gjermanët i mbijetuan rrëzimit të avionit. Ata u dorëzuan tek policia lokale dhe u bënë të burgosur të luftës.

Ishte piloti britanik Archie McKellar, 25 vjeç, që e dëmtoi rëndë avionin gjerman me mitrolozin e tij.

Ai u vra në moshën 28- vjeçare.

Edhe pse ishte një pilot i shkëlqyer, disa historianë thonë se ai meriton më shumë njohje.KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas