Bota

Gjak derri dhe makijazh, si u sajua nga shërbimet sekrete ukrainase vrasja e gazetarit rus
               Publikuar në : 20:33 - 31/05/18 |
mapo.al

Një skenar si nëpër filma është përdorur për të inskenuar “vrasjen” e gazetarit rus Arkadi Babçenko. Ditën e sotme ai ka dhënë rreth inskenimit të “vrasjes” së tij në Kiev, duke thënë se ka përdorur gjakun e derrit dhe shërbimet e grimierëve.


Momentin e ngjjarjes, pasi bashkëshortja e tij njoftoi shërbimet spitalore, 41-vjeçari Babçenko tha se u dërgua me autoambulancë në morg nga vendi i ‘vrasjes’, prej nga doli dhe nisi të ndjekë lajmet për “vdekjen e tij”.

“Po dëgjoja përshkrimet, se sa djalë i mirë kam qenë”, tregon ai.

Mediat botërore publikuan lajmin për vrasjen e kritikut të ashpër rus ndaj presidentit Vladimir Putin, dhe një ditë më vonë ai doli në një konferencë për mediat duke thënë se është shëndosh e mirë Ai tha se vdekjen e tij e inskenuan shërbimet e sigurisë ukrainase për të parandaluar skenarin që do të kishte për qëllim vrasjen e tij.

Kievi të martën njoftoi se gazetari rus Arkadi Babçenko u vra jo shumë larg banesës së tij në kryeqytetin e Ukrainës.

Russian journalist Arkady Babchenko, center, speaks to the media as Vasily Gritsak, head of the Ukrainian Security Service, left, and Ukrainian Prosecutor General Yuriy Lutsenko attend a news conference at the Ukrainian Security Service on Wednesday, May 30, 2018. Babchenko turned up at a news conference in the Ukrainian capital Wednesday less than 24 hours after police reported he had been shot and killed at his Kiev apartment building. The country’s security services said Babchenko’s death was faked to foil a plot to take his life. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

 

 

 


Etiketa: , ,

loading...

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas