Rajoni

Gabimi fatal që solli tragjedinë në Mati, si u injorua sinjali nga helikopteri që u dha atë pasdite


               Publikuar në : 13:30 - 20/08/18 |
mapo.al

Një gabim, injorimi i një informacioni, duket se ka shkaktuar tragjedinë në Mati, Greqi, ku qindra persona u dogjën të gjallë.


Helikopteri që kontrollonte zonën për zjarret i ka pikasuar flakët që në orën 17:30 të pasdites dhe ka dhënë alarmin, e regjistruar kjo me zë, por autoritetet jo vetëm që nuk e kanë vlerësuar atë për ta shuar, jo vetëm që nuk kanë urdhëruar një evakuim të organizuar të njerëzve por janë treguar të paafta për ta menaxhuar situatën deri në momentet e fundit duke i lënë për orë të tëra viktimat në mëshirë të fatit.

Këto fakte po dalin në dritë tani, hap pas hapi, me zhvillimin e hetimeve. Mediat greke bëjnë të ditur se dosja e hetimit po mbushet me fakte dhe prova.

Zjarri kishte nisur që në orën 16:30 dhe ishte ndarë në dy fronte, sipas trilleve të erës. Ka foto shumë shqetësuese që janë bërë nga helikopteri Super Puma dhe i janë dërguar autoriteteve me qëllim që të merrnin masat.

Një pjesë e flakëve ishte drejtuar përmes grykës që lidh manastirin me fshatin dhe e dyta kishte kaluar nëpër një varrezë, një fushë derisa kishte dalë në rrugë. Pyetja që ngrihet nga hetuesit tani është: Përse zjarrit nuk iu pre rruga më herët më të gjitha forcat?

Përse nuk u dha urdhëri për evakuim? Dhjetra pse janë ngritur tashmë nga hetuesit që nuk gjejnë shpjegim./Syri.net/ ImageImageImage

 


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas