KMR

Futja e një luge në mbathje mund të shpëtojë jetën e qindra vajzave të reja

               Publikuar në : 17:33 - 31/05/18 |
mapo.al

Fshehja e një lugë në të brendshme mund të duket e pakuptimtë, por ajo është në fakt një truk i zgjuar që mund të ndihmojë të shpëtohet jeta e mijëra grave të detyruar të durojnë tregtinë e skllevërve dhe tregtinë e seksit.


Të jesh një grua në këtë botë gjithnjë e më të dhunshme, dhe veçanërisht në disa vende, bëhet gjithnjë e më e vështirë çdo ditë. Episodet e dhunës, abuzimit dhe të gjitha llojet e ngacmimeve duket se janë bërë rendi i ditës, duke minuar kështu pavarësinë e arritur dhe lirinë e tyre.

Të jesh një grua nënkupton marrjen e rreziqeve në mjedise të caktuara, jeni në rrezik nëse dilni vonë natën për të shkuar në shtëpi, madje shqetësoheni për të marrë një shëtitje në plazh me një mikeshë.

Udhëtimi vetëm për një grua paraqet një rrezik shtesë. Përkundër rregullave të sigurisë, stacioneve dhe aeroporteve, ata mund të përpiqen të marrin disa masa paraprake shtesë, munden në disa raste të shpëtojnë jetën e tyre.

Çdo ide e vogël apo e madhe është e mirëseardhur për t’u dhënë atyre një hapësirë ​​shtesë sigurie.

Nora Adin, një profesore e re universiteti, dëshiron që ky truk të bëhet i njohur dhe të përhapet në sa më shumë njerëz të jetë e mundur, për të shpëtuar gratë që janë të dënuara me martesa të detyruara apo forma të tjera të shtypjes.

23-vjeçarja vendosi të përhapë metodën “lugë në të brendshme”. Një mënyrë për t’u kujdesur për të tjerët dhe për të shpëtuar jetë.

Ja se si funksionon:

Ndërsa jeni në një aeroport dhe ju duhet të flisni me një agjent të sigurimit larg nga sulmuesi juaj, duke vënë një lugë ose një objekt metalik në mbathjet tuaj para se të kaloni kontrollin e sigurisë, ju shpëton jetën.

Në këtë mënyrë do të aktivizohet detektori metalik në kalimin tuaj dhe një agjent ka shumë të ngjarë të të çojë në një dhomë private për t’ju kontrolluar.

Në këtë mënyrë ju do të jeni të sigurtë nga sulmuesi juaj ose nga ai që ju kërcënon dhe mund t’i raportoni agjentit se çfarë po ndodh dhe të shpëtoheni.

Super!  Ne mendojmë se ky është një truk që vlen të përhapet në mënyrë që sa më shumë gra ta lexojnë.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas