Kryesore

Frika nga terrorizmi/ Trump kërkon të mbyllë Lotarinë Amerikane?


               Publikuar në : 19:44 - 01/11/17 |
mapo.al

Sulmi vdekjeprurës në Nju Jork nga emigranti uzbekistanas me banim në Florida i ka dalë për shtat si argumenti themelor i presidentit Donald Trump për t’i dhënë fund lotarisë së diversitetit, e njohur ndryshe si lotaria amerikane, aq shumë e pritur nga shqiptarët.


Lotaria amerikane zakonisht nis rreth muajit tetor dhe zgjat për rreth një muaj, e Ambasada amerikane në Tiranë gjithnjë ka bërë thirrje që aplikantët të mos e lënë për në ditët e fundit aplikimin, pasi ndodh që ngarkohen serverat dhe mund të mos merren në konsideratë aplikimet e vonshme.

 

Një defekt në serverat e lotarisë bëri që programi i diversitetit për vitin 2018 të mbyllej për pak kohë dhe të riniste, por tashmë, pas 8 viktimave të shënuara mbrëmjen e djeshme në Nju Jork nga uzbekistanasi që drejtoi kamionçinën e tij drejt këmbësorëve dhe çiklistëve, bën që administrata “Trump” të marrë në konsideratë mbylljen e lotarisë.

 

Veç kësaj, njoftimet e fundit nga Shtetet e Bashkuara flasin se Trump mund të konsiderojë edhe dërgimin e të autorit të sulmit të djeshëm terrorist në burgun e Guantanamos./TCH/CLOSE
CLOSE
Pas