Bota

FOTOT: Punëtorët gjejnë një qyp me flori në bodrumin e teatrit

               Publikuar në : 19:30 - 10/09/18 |
mapo.al

Një qyp me flori është gjetur poshtë në bodrumin e Teatrit Cressoni në Como, Itali.  Brenda tij gjendeshin monedhave të vjetra romake. 


Ishin punëtorët që po prishnin ish teatrin Cressoni në Como të cilën gjetën qypin me monedha . “Ende nuk dimë detaje të rëndësisë historike dhe kulturore të gjetjes. 

“Por kjo zonë po provon të jetë një thesar i vërtetë për arkeologjinë tonë, një zbulim që më mbush me krenari”-tha Ministri i Kulturës Alberto Bonisoli në një njoftim për shtyp. 

Monedhat e gjetura janë transferuar në laboratorin e restaurimit Mibac në Milano, ku arkeologët dhe restauruesit do t’i shqyrtojnë ato.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas