Bota

Fotot/ “Mbreti i stuhive” godet Kinën, 3 milion njerëz evakuohen, ja pasojat e rënda …  

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:12 - 17/09/18 |
mapo.al

Tre milionë njerëz janë evakuuar pasi tajfuni “Mangkhut” i cilësuar si “mbreti i stuhive” që la pas dhjetëra të vdekur ne Filipine


Hong Kong filloi një evakuim masiv pasi tajfuni goditi qytetin duke shkulur pemë e duke sjellë përmbytje.


Në Filipine, tajfuni preku fillimisht tokën në Baggao, në verilindje të ishullit të Luzonit, të shtunën e javës së kaluar dhe u largua vetëm pas rreth 20 orësh. Edhe pse fillimisht u konsiderua si stuhia më e fuqishme për vitin 2018, “Mangkhut” humbi shumë nga forca e tij me të prekur tokën.


Plot 5 milionë njerëz ishin në trajektoren e tij dhe mbi 100 mijë vetë gjetën strehim në disa qendra të përkohshme të sigurta.


Ndërkohë, Daily Mail sjelle disa foto nga kjo katastrofë:

 

<
>
Rescuers retrieve a body at the site where victims are believed to have been buried by a landslide after Typhoon Mangkhut lashed Itogon, Benguet province, northern Philippines, Monday, Sept. 17, 2018. Itogon Mayor Victorio Palangdan said that at the height of the typhoon's onslaught Saturday afternoon, dozens of people, mostly miners and their families, rushed into an old three-story building in the village of Ucab. The building, a former mining bunkhouse that had been transformed into a chapel, was obliterated when part of a mountain slope collapsed. (AP Photo/Aaron Favila)
Philippines Asia Typhoon CHINA-PHILIPPINES-HONG-KONG-TAIWAN-WEATHER-TYPHOON-MANGKHUT Hong Kong Asia Typhoon Typhoon Mangkhut sweeps past Hong Kong Pedestrian wades through waist-high floodwaters on a street amid heavy rainfall as Typhoon Mangkhut hits Zhongshan, Guangdong Rescuers search for people trapped in a landslide caused by Typhoon Mangkhut at a small-scale mining camp in Itogon China Asia Typhoon Hong Kong Asia Typhoon

 

 


Etiketa: , ,

Pas