Dikur, Kryesore

Fotot e rralla/ ‘Udhëtim në kohë’ me urbanët e Tiranës në vitet ’40-të…

Transporti publik në ditët e sotme është ndër më të përdorurit në shumë qytete të Shqipërisë dhe sidomos në Tiranë.


Por a keni menduar ndonjëherë se si kanë qenë transporti publik në vitet ’40-të në kryeqytet?

Në disa foto të publikuara në facebook nga faqja “Shqipëri e harruar” të cilat janë marrë nga arkivi italian “LUCE”, shfaqen pikërisht urbanët që përdoreshin në ato vite në Tiranë.

Në fotot e rralla janë urbanët e linjës Rruga e Elbasanit-Aeroporti i Tiranës (Laprakë).

<
>
urban2 urban3 urban4 urban5 safe_image urban urban1

 

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas