Dikur

Fotot e rralla të largimit të mbretit Zog dhe Geraldinës


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:04 - 05/05/18 |
mapo.al

Nga Aurenc Bebja*, Francë-5 Maj 2018


Largimi i familjes mbretërore shqiptare nga atdheu, si arsye e pushtimit fashist, ka ngjallur një interes të veçantë në shtypin francez të kohës.


Gazetat Paris-soir (maj, 1939) dhe L’Intransigeant (korrik, 1939) kanë botuar fotografitë e rralla të Mbretit Zog dhe Mbretëreshës Geraldinë gjatë mbërritjes dhe largimit të tyre nga Stambolli.

PARIS-SOIR (E DIELË, 7 MAJ 1939) : MËRGIMI EMOCIONUES MBRETËRORAsnjë dokument nuk kishte ardhur që nga ngjarjet dramatike në Shqipëri. Mbretëresha Geraldinë, e cila sapo ishte bërë nënë, e sëmurë, u desht të linte me ngut mbretërinë e saj. Mbreti Zog shkoi pranë saj. Sot, ajo është shëruar plotësisht. Së bashku, ata gjenden në vendin e ri të mërgimit të tyre: Stamboll.Djali i mbretëreshës Geraldinë, ende në gjumë, i bartur nga infermierja e tij, arrin në tokën turke. Disa momente më vonë, gruaja e re e mban ende nën kujdesin e saj të vëmendshëm. L’INTRANSIGEANT (E SHTUNË, 8 KORRIK 1939): RRUGËS PËR NË FRANCË

Mbreti Zog i Shqipërisë dhe Mbretëresha Geraldinë vazhdojnë, gjatë mërgatës së tyre, rrugën drejt Anglisë dhe Francës. Ata po priten në kështjellën e La Maye, në Versajë, ku dhe do të banojnë. Ne i shohim ata, këtu sipër, në Stamboll, duke u ngjitur në anijen « Bessarabia », për të shkuar në Konstancë, në Rumani. / Dars (Klos-Mat)

 

<
>
image-1 image-2 image-3 image-4
1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas