Dikur

Fotot e rralla: Ja si ishte ‘Rilindja’ e parë shqiptare
               Publikuar në : 10:00 - 19/10/18 |
mapo.al

Kjo që po kalon Shqipëria tani duhet të jetë “Rilindja” e dytë. Sipas nazistëve, ajo e ka kaluar ‘Rilindjen’ e parë gjatë sundimit fashist.


Ky koleksion me foto është realizuar nga Vilibald Koleger (1910-1943), lindur në Grac të Austrisë.

Ai ishte një publicist austriak i kohës naziste.

Libri i tij i vetëm, ‘Albaniens Wiedergeburt’ (Rilindja e Shqipërisë), Vjenë 1942, ishte një vepër propagandistike në mbështetje të sundimit fashist italian në Shqipëri.

Fotografitë e këtij koleksioni, të marra nga ky libër, vijnë nga vetë autori si dhe nga Ministria italiane e Punëve të Jashtme dhe nga Qeveria Italiane e saj kohe.

Kolegeri vdiq një vit pas botimit të librit.

Fotot janë publikuar nga faqja e studiuesit të ndjerë, Robert Elsie.

<
>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55


Etiketa: , , ,

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas