Dikur

Fotot e rralla: Atëherë kur ndërtohej ura Morandi


               Publikuar në : 13:22 - 17/08/18 |
mapo.al

Këto foto të rralla tregojnë kohën kur ndërtohej ura Morandi në Xhenova të Italisë.


Bëhet fjalë për vitin 1965, më shumë se pesë dekada më parë.

Pak ditë më parë, ura u shemb duke vrarë të paktën 38 persona, mes tyre edhe dy shqiptarë.

Ura u ndërtua nga arkitekti i njohur italian, Riccardo Morandi dhe mori emrin e tij.

Morandi vdiq në vitin 1889.

Në atë kohë, Morandi u vlerësua si një gjeni dhe ura u lavdërua për dizajnin e pazakontë.

Megjithatë tashmë ky dizajn do jetë pjesë e hetimit për arsyet e rrëzimit.

Autoritetet kanë nisur një hetim, ndërkohë që qeveria italiane ka pasur një përplasje me koncesionarin që do kontrollonte mirëmbajtjen.

<
>
ura1 ura2 ura3 ura4 ura5 ura6 ura7 ura8


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas