Kryesore

Fotot e anijes me emigrantë, Salvini: Nuk do  e kthejmë Italinë në kamp të madh refugjatësh
               Publikuar në : 14:10 - 11/06/18 |
mapo.al

Një anije me 629 emigrantë të shpëtuar teksa po kalonin Mesdheun, ka mbetur në mes të detit pasi refuzohet nga Italia dhe Malta.


Në bordin e “Aquarius” janë më shumë se 120 fëmijë dhe shtatë gra shtatzëna.

Emigrantët u shpëtuan në det nga mbytja të shtunën, por as Roma dhe as Valeta nuk e lejojnë të ankorohet.

Ministri i Brendshëm i Italisë, Matteo Salvini tha se nuk do lejojë asnjë anije shpëtimi në vend nëse Malta nuk e merr anijen “Aquarius”.

“Shpëtimi i jetëve në det është një detyrim, por transformimi i Italisë në një kamp të madh refugjatësh nuk është”, tha Salvini.

“Italia është lodhur duke ulur kokën dhe duke u bindur. Është koha që dikush të thotë jo”.

<
>
anija1 anija2 anija3 anija4 anija5 anija6


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas