Kryesore

“A mundet që Sazani të kthehet në një qëndër turizmi?”


               Publikuar në : 10:48 - 05/09/18 |
mapo.al

Shqipëria vijon të mbetet në fokusin e mediave ndërkombëtare për peizazhet dhe historinë që ajo ofron, duke tërhequr jo pak vëmendjen e të huajve si një vend ish-komunist.


I tillë është edhe një artikull për ish-bazën militare, Sazani, ishulli që prej vitit të shkuar po frekuentohet në periudha të caktuara nga turistë.

Roadsandkingdoms.com ka përcjellë një artikull mbi Sazanin duke përshkruar udhëtimin drejt këtij ishulli të mistershëm që nga bregdeti i Vlorës.

Gazeta bën një përshkrim të hollesishem të këtij ishulli se cfarë ka qënë dhe mbetur nga regjimi i kaluar duke nënvizuar ndër radhë se zyrtarët këtu kanë sugjeruar ndërtimin e hoteleve luksoze, duke e kthyer këtë ishull nga një bazë militare në një atraksion të gjerë për publikun.

Në artikull është përmendur si ide e dështuar edhe mundësia e ngritjes së një kazinoje të madhe. Artikulli shoqërohet edhe me disa foto unike nga ishulli i Sazanit.

<
>
Empty alcohol bottles in a store room on the Albanian island of Sazan. Two dogs walk through derelict buildings on the Albanian island of Sazan. An overgrown football pitch on the Albanian island of Sazan. Sazani tre Sazani kater

 

 


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas