KMR, Kryesore

FOTO-LAJM: Kapet një tjetër peshkaqen i madh në brigjet shqiptare

Një tjetër peshkaqen i madh është kapur nga peshkatarët në zonën e Himarës.

Ata kanë qenë në gjueti kur panë në rrjetat e tyre specien e rrezikeshme katër metra të gjatë dhe që peshonte 412 kg. Ky peshkaqen quhet peshkaqen “Dem” dhe është i frikshëm.Nuk dihet arsyeja e afrimit të peshkaqenëve në breg të detit, por peshkatarët thonë se ka lidhje me kushtet klimaterike. Vetëm dy ditë më parë një peshkaqen u kap në ujërat e Adriatikut në Durrës. Kurse në muajin shtator një peshkaqen “Dem” u kap në ujërat e deti Jon në Vlorë.

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas