Bota

FBI arreston kongresmenin e njohur, mbështetës i Trump


               Publikuar në : 17:53 - 08/08/18 |
mapo.al

Kongresmeni  Republikan Chris Collins , është arrestuar nga FBI për akuzat e tregtisë së brendshme të akuzuar për kalimin e informacioneve sekrete nga kompania Biotech tek djali i tij.


Chris Collins, i cili ishte mbështetësi kryesor i Donald Trump në Capitol Hill gjatë zgjedhjeve të vitit 2016, është akuzuar për mashtrime me dokumente dhe shkresa me vlerë dhe deklarata të rreme.

Collins përballet me akuzat për tregtinë e brendshme së bashku me djalin e tij Cameron Collins dhe Stephen Zarsky, babai i të fejuarës së Cameron Collins.
Ligjvënësi është akuzuar për dhënien e informacionit të brendshëm tek i biri, në mënyrë që Cameron Collins mund të bëjë tregti.

Rasti lidhet me kompaninë australiane të bioteknologjisë Innate Immunotherapeutics, ku Collins mban pothuajse 17 për qind në magazinë.

Ndërkohë mësohet se ai i ka mohuar të gjitha akuzat që janë hedhur ndaj tij, ndërsa pritet vendimi që do të merret në ditët në vijim për rastin në fjalë.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas