Kronika

Fasule kontrabandë, dy doganierë e një biznesmen në pranga. Ja emrat…

Dy doganierë dhe një biznesmen janë vënë në pranga nga policia pasi akuzohen se kanë lejuar kalimin e mallrave kontrabandë.


Arrestimet janë bërë në Korçë, në doganën e Gorricës.

Njoftimi i Policisë së Korçës, për ngjarjen:

“Specialistët e Sektorit për Krimin Ekonomik-Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, bënë kapjen dhe arrestimin në flagrancë të shtetasve:

Petre Mitre, 27 vjeç, banues në Gollomboç- Pustec.

Gentian Keco, 34 vjeç, banues në Baban-Devoll.

Hektor Marino, 39 vjeç, banues në Korçë, të dy me detyrë doganierë pranë Pikës së Kalimit Kufitar Goricë.

Pasi në datë 07.07.2018, shtetasi Petre Mitre, u kap me mjetin tip “Volkswagen” me targa CB3291MK, brenda të cilit iu gjet e sekuestrua në cilësinë e provës materiale 1.3 ton fasule, sasi e dyshuar si kontrabandë, për të cilën dy doganierët dyshohet se kanë shpërdoruar detyrën, duke lejuar kalimin për në tokën shqiptare, pa iu nënshtruar kontrollit dhe procedurave të nevojshme doganore.

Materialet i kaluan Prokurorisë të Rrethit Gjyqësor Korçë për veprat penale “Kontrabanda me mallra të tjera” dhe “Shpërdorimi i detyrës” parashikuar nga nenet 174 dhe 248 të Kodit Penal”.

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Pas